HDZ

znaczy koncepcja wysokich obrotów

Wystarczy lekki nacisk na pedał przyspieszenia, by poczuć fenomenalną moc 331 kW (450 KM) 8-cylindrowego silnika V8 o pojemności 4.2 litra. Technologia bezpośredniego wtrysku paliwa FSIR oraz koncepcja wysokich obrotów gwarantują precyzyjne reakcje i fantastyczną wręcz elastyczność silnika. Dzięki tym właściwościom Audi RS 4 Avant osiąga prędkość 100 km/h w czasie 4,7 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 250 km/h*, którą da się jeszcze na życzenie spotęgować do 280 km/h*.

Już przy pierwszym uruchomieniu zapłonu poczujesz moc drzemiącą w Audi RS 4 Avant. Moc, która bije z dynamicznej, 8-cylindrowej jednostki napędowej 4.2 l V8 FSI. Pracuje ona w oparciu o technologię bezpośredniego wtrysku paliwa FSIR, która - zanim trafiła na nasze drogi - sprawdziła się doskonale na torach wyścigowych, oraz w oparciu o zaawansowaną koncepcję silników wysokoobrotowych.

W technologii FSIR paliwo jest wtryskiwane bezpośrednio do komory spalania, gdzie ulega wysokiemu sprężeniu. Powstała w ten sposób jednorodna mieszanka paliwa i powietrza gwarantuje efektywniejsze spalanie i w efekcie tego większą dynamikę i osiągi. Bezpośredni wtrysk paliwa wspomaga jednocześnie procesy wewnętrznego chłodzenia komór spalania, umożliwiając wzrost ciśnienia sprężania w silniku. Przekłada się to na korzystniejsze parametry mocy i momentu obrotowego.

Kolejnym źródłem potężnej energii nowego RS 4 Avant jest koncepcja wysokich obrotów (HDZ). Umożliwia ona wysokie osiągi z 1 litra pojemności przy równomiernym rozwijaniu mocy w całym zakresie obrotów. Niezwykle żywiołowa, pracująca na wysokich obrotach jednostka napędowa reaguje spontanicznie na polecenia kierowcy, czemu towarzyszy rasowe, pełne brzmienie.

Wysokowydajny silnik w nowym Audi RS 4 pozwala rozwinąć obroty sięgające 8500 obr./min. Maksymalny moment obrotowy o wartości 430 Nm ta dynamiczna jednostka rozwija w zakresie 4000-6000 obr./min, przy czym co najmniej 90% potencjału mocy przypada na przedział 3000-8000 obr./min. Dzięki swym parametrom RS 4 przyspiesza do prędkości 100 km/h w zaledwie 4,7 sekundy, osiągając dwukrotnie wyższą prędkość w czasie 11,4 sekundy.

* Prędkość ograniczona elektronicznie.

Wartości zużycia paliwa i emisji CO2:
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 10,7 l/100 km
Średnia emisja CO2: 249 g/km

Grupa Krotoski-Cichy Warszawa