Nowe Audi Q5

Konsekwetnie efektywne

"Przewaga dzięki technice" to dewiza, która zobowiązuje. Nie tylko z uwagi na sportowy charakter samochodów, ale i w odniesieniu do mobilności jutra. Audi konsekwentnie realizuje innowacyjne koncepcje, podnosząc standardy efektywności w produkcji samochodów. Liczne sukcesy w rozwoju nowoczesnych rozwiązań technicznych gwarantują koncernowi Audi stałe miejsce w historii motoryzacji.

System Start-Stop
Wszystkie silniki są wyposażone w system Start-Stop. System ten z reguły automatycznie wyłącza silnik po zatrzymaniu pojazdu przez kierowcę, np. podczas postoju na czerwonym świetle lub po aktywacji biegu jałowego. W celu ponownego uruchomienia silnika wystarczy nacisnąć na pedał sprzęgła. Włączenie biegu automatycznie przywraca prędkość obrotową biegu jałowego. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zredukować zużycie paliwa, ale i obniżyć emisję CO2.

Rekuperacja
System rekuperacji w fazie hamowania lub hamowania silnikiem umożliwia odzyskiwanie energii i magazynowanie jej w akumulatorze dzięki specjalnej regulacji napięcia alternatora. Podczas przyspieszania pojazdu energia ta jest ponownie przekazywana do układu elektrycznego samochodu. Proces ten pozwala odciążyć alternator i jednocześnie redukuje zużycie paliwa.

Komputer pokładowy z programem efektywności jazdy
Wyświetlacz komputera pokładowego ogniskuje centralnie w kokpicie liczne wskazania pozyskiwane z urządzeń lub systemów i pokazuje aktualny poziom sprawności pojazdu. Zintegrowany z komputerem program efektywności jazdy jest wyposażony w dodatkowy wskaźnik poziomu zużycia paliwa, wskaźnik aktywnych w danej chwili urządzeń pobierających energię oraz wskaźnik biegu, które przekazują kierowcy dodatkowe wskazówki mające na celu bardziej ekonomiczną jazdę. Oferowany seryjnie wskaźnik rozpoznawania zmęczenia kierowcy monitoruje za pomocą czujników sposób prowadzenia samochodu przez kierowcę i zaleca przerwę w podróży w przypadku rozpoznania obniżenia poziomu koncentracji.

Tryb efficiency w Audi drive select®
W trybie efficiency systemu Audi drive select® samochód cechuje najwyższa efektywność jazdy. Praktyczne wskazówki systemu skierowane do kierowcy pomagają w wyborze stylu i techniki ekonomicznej jazdy. W trybie efficiency® silnik i skrzynia biegów reagują w sposób bardzo wyważony, pozwalając na maksymalną oszczędność. Mniejsze zużycie paliwa w Audi Q5 jest możliwe między innymi dzięki zmodyfikowanemu programowi przełączania biegów, przenoszącemu punkty przełączania w niższy zakres obrotów. Odpowiednie dostrojenie ustawień elektromechanicznego układu wspomagania kierownicy, tempomatu oraz opcjonalnego dynamicznego układu kierowniczego i systemu adaptive cruise control redukuje zewnętrzne opory ruchu oddziałujące na pojazd. W energooszczędny tryb pracy eco przechodzi także klimatyzacja. Tryb efficiency systemu Audi drive select sprzyja efektywniejszemu wykorzystaniu paliwa, co przekłada się na większy zasięg jazdy i niższą emisję CO2.

Grupa Krotoski-Cichy Warszawa