TFSI® w nowym Audi A3

Przewaga dzięki efektywności

W technologii FSI® paliwo jest wtryskiwane bezpośrednio do komory spalania i precyzyjnie rozpylane. Proces ten - w zależności od wymagań silnika - pozwala na dawkowanie każdej kropli paliwa z dokładnością do milisekundy. Podstawową korzyścią płynącą z tej technologii jest efektywniejsze wykorzystanie paliwa.

W nowym Audi A3 zastosowano technologię TFSI®. Stanowi ona połączenie zalet silników FSI® - wydajności i dynamiki - z wyzwalającą dodatkową moc turbosprężarką. Dzięki swoim parametrom silnik 1.4 TFSI potrafi rozwinąć moc 90 kW. Lekki, aluminiowy kadłub silnika kryjący skrzynię korbową i blok cylindrów obniża jego masę, co daje dodatkową korzyść w postaci oszczędności paliwa.

Silnik 1.8 TFSI rozwijający moc 132 kW (180 KM) pracuje w oparciu o system sterowania zaworami Audi valvelift i w pełni elektroniczny układ regulacji temperatury cieczy chłodzącej. Dzięki mechanizmowi zmiennego sterowania wzniosem zaworów i wynikającej z tego zmianie przekroju ssącego przy niższej prędkości obrotowej można uzyskać większy moment obrotowy. Działanie to przekłada się na dynamikę jazdy: silnik reaguje szybciej, przyspieszając przy pomocy skrzyni S tronic® w czasie 7,2 sekundy do 100 km/h. Ponadto system Audi valvelift wpływa na obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2. Silnik 1.8 TFSI do bezpośredniego wtrysku paliwa wykorzystuje także wtrysk pośredni, zwiększający efektywność przy częściowym obciążeniu.

Turbosprężarki obu jednostek napędowych są wyposażone w elektrycznie sterowany zawór wastegate, który szybko i precyzyjnie reguluje ciśnienie doładowania. Dodatkową korzyść w postaci obniżenia temperatury spalin dało zastosowanie kolektora wydechowego zintegrowanego z chłodzoną płynem głowicą cylindra.

Wszystkie te zabiegi wpływają na obniżenie zużycia paliwa, szczególnie podczas sportowej jazdy. Każdy z silników spełnia również normę emisji EU5.

Wartości zużycia paliwa i emisji CO2:
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,6-5,2 l/100 km
Średnia emisja CO2: 130-120 g/km

Dalsze informacje o wartościach zużycia paliwa i emisji CO2 w nowych samochodach znajdują się w "Przewodniku po wartościach zużycia paliwa i emisji CO2 w nowych samochodach osobowych", dostępnym bezpłatnie we wszystkich punktach sprzedaży.

Grupa Krotoski-Cichy Warszawa