TDI® w nowym Audi A3

Możesz zapomnieć gdzie jest zbiornik paliwa

Co drugi sprzedawany obecnie model Audi jest wyposażony w silnik wysokoprężny. To, co dziś jest oczywiste, jeszcze dwadzieścia lat temu budziło sensację. Koncern Audi zrewolucjonizował rynek motoryzacji wprowadzając do oferty pierwszy silnik TDI o pojemności 2,5 litra. Nowoczesne technologie, jak common rail, dodatkowo zwiększyły efektywność silników TDI. Dzięki wtryskiwaczom piezoelektrycznym proces rozproszenia cząstek paliwa w komorze spalania przebiega jeszcze precyzyjniej.

Od chwili wprowadzenia na rynek pierwszego silnika TDI oszczędność jednostek diesla znacznie wzrosła przy zwiększeniu mocy efektywnej. Przetestowanie napędu diesla w sporcie wyścigowym było więc tylko kwestią czasu. Już pierwsze próby przyniosły spektakularny sukces. W 2006 roku Audi R10 TDI - pierwszy samochód wyścigowy na świecie z napędem diesla - triumfowało w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, powtarzając ten sukces jeszcze wielokrotnie.

Rozwijający moc 110 kW silnik 2.0 TDI w nowym Audi A3 jest nie tylko dynamiczny, ale i niezwykle efektywny. Zastosowany w nim system bezpośredniego wtrysku paliwa Common Rail, wspomagany przez cztery wtryskiwacze, optymalnie łączy moc i akustykę pracy silnika z komfortem jazdy. Ponadto jednostka ta dysponuje niezwykle wydajnym układem sterowania temperaturą. Oba wałki wyrównoważające zostały usytuowane bezpośrednio przy skrzyni korbowej, co dodatkowo wpłynęło na kulturę pracy silnika. Silnik 2.0 TDI rozwija maksymalny moment obrotowy 320 Nm już na poziomie 1750 obr./min. i przyspiesza A3 w czasie zaledwie 8,6 sekundy do prędkości 100 km/h. W połączeniu z manualną skrzynią biegów zużywa on średnio 4,1 l paliwa na 100 km, emitując średnio tylko 106 g CO2/km. Ta oszczędna jednostka napędowa także spełnia normę emisji EU5.

Wartoœci zużycia paliwa i emisji CO2:
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,1 l/100 km
Średnia emisja CO2: 106 g/km

Dalsze informacje o wartościach zużycia paliwa i emisji CO2 w nowych samochodach znajdują się w "Przewodniku po wartościach zużycia paliwa i emisji CO2 w nowych samochodach osobowych", dostępnym bezpłatnie we wszystkich punktach sprzedaży.

Grupa Krotoski-Cichy Warszawa